Naujausių archeologinių kasinėjimo metu šalia piliakalnio buvo rasta dar daugiau anksčiau nematytų indų nuolaužų. Panašu, kad iš daugumos šukių gali susidėti lekstes. Jas senovės žmonės itin mėgo, kai kurios lėkštės turi tokių dekoroelementų, kurie išduoda ir apie senovės civilizacijų simbolinį mąstymą.
Apie lėkščių šukių radimą
Archeologai, kurie atkasė šiuos radinius, labai džiaugiasi, jog kasinėjimų ekspedicija buvo pavykusi. „Seniai buvo prašoma leidimų kasinėti čia prie piliakalnio, nes buvo akivaizdu, kad čia bus daug visko rasta – juk beveik niekada čia niekas nekasinėjo. Tačiau nebūdavo niekaip gaunama tų leidimų, kadangi reikėjo saugoti patį piliakalnį. Mumspaveldosauga taip pat labai svarbi. Arba tu renkiesi piliakalnį, arba radinius. Galiausiai apsibrėžėme tam tikrą būtent plotą ksinėjimams, kur turėjo būti mažiausiai pakenkta pačiam piliakalniui ir jo struktūrai, taigi, iš ten ir traukėme visus tuos lobius. Panašu, kad čia įsikūrusi gyvenvietė yra kur kas senesnė, negu mes įsivaizdavome. Buvo didžiulis atradimas iš karto atkasti tas lėkščių ir puodų šukes. Paprastai per kasinėjimo ekspedicijas būna sunkiau – kelias dienas kasi, nieko nerangi, kartais kažką randi. O čia buvo tas pats, kas žvejui į karpių tvenkinį patekti, tikrai buvo daug visko, ką galima rasti“, – susijaudinęs pasakoja archeologas.
Lėkščių gaminimo technika
Kaip jau minėta, daugiausiai iš žemės pavyko ištraukti būtent lekstes primenančių šukių. Iš kai kurių pavyko sudėti net ir visiškai pilną lėkštės mozaiką. Matosi, kad tuo metu jau buvo verčiamasi ir raudonąja, ir juodąja keramika, kadangi buvo įvairių molio spalvų radinių. Taigi, tai buvo tikrai pažangi civilizacija, nors apskritai duomenys rodo, kad viskas joje vyko labai seniai. Taigi, galbūt čia buvo atkasti kažkokios itin protingos civilizacijos gyvenimo pėdsakai. Reikia pastebėti, kad ir lėkštės yra tikrai gražiai nužiestos, ir puodai stipriai iškaitinti.
Simbolinio mąstymo įkalčiai
Be to, kad tai yra apskritai puikiai atrodantys ir puikiai išsilaikę indai, dar reikia paminėti ir tai, kad jie taipogi yra ir su simbolinio mąstymo įkalčiais – piešiniais ant lėkštės iš specialios glazūros. Kai kur piešiniams naudota tiesiog geležies rūda, galbūt traukta iš visai šalia esančios pelkės. Taigi, reikia pasakyti, kad simbolinis mąstymas čia buvo stiprus, o meistrai, kurie mokėjo kurti vizualius darbus, juos darė tikrai gražiai. Piešiniuose ant lėkščių vaizduojami gamtos tvariniai: dangaus kūnai, žvėrys, augalai.